Monstery w dżungli

 

Nie wozi się drwa do lasu, ale monstery do dżungli to już można. Marta zabrała swoje na Azory (ponoć ludzie dziwnie patrzyli gdy je ubrała, w dniu, w którym wysyłała mi zdjęcia zrobiło się zimniej, było 25 stopni). Dwustronna bluza odbyła egzotyczną podróż, a zanim się znalazła na tych portugalskich wyspach to…

To w sumie całkiem zabawna historia. Zaczęła się od wybłaganego u Marzeny kursu konstrukcji. Po kilku weekendach, gdy wiedziałam już, jak skonstruować spódnicę, sukienkę, stójkę i kołnierzyk postanowiłam spełnić jedno z małych szyciowych marzeń. Miał powstać sweter, taki jak tu. Nie mogłam nigdzie znaleźć wykroju, więc postanowiłam go skonstruować. SAMA!
Krok 1.
zrobiłam wykrój podstawowej bluzki bez zaszewek z konstrukcji.
Krok 2.
Całą szerokość koszuli wyrównałam do szerokości bioder.
Krok 3.
Dorysowałam kołnierz jego podstawa zaczyna się w połowie długości ramion.
Krok 4.
Rękawy – to po prostu prostokąty.

Zrobiłam próbne przeszycie, przyniosłam na zajęcia do Marzeny, jakże dumna ze swojego projektu. W odpowiedzi usłyszałam „czy naprawdę uczyłaś się konstrukcji, by na końcu narysować prostokąt?”. Cóż, tak! Kocham ten model! W pierwszej kolejności powstał na jego podstawie różowy moherowy sweter, następnie dwa t-shirty z modalu, dwie dwustronne bluzy. Za chwilę będzie koszula. To jeden z najprostszych modeli, które trzymam w segregatorze i ten, do którego najczęściej wracam.

Jeśli ktoś chciałby przygotować podobną bluzę, t-shirt, sukienkę – przepis jest powyżej. By za dużo nie kombinować proponuję wziąć wykrój na najprostszy t-shirt, a jeśli nie posiadamy takiego pod ręką to ulubioną koszulkę. Odrysowujemy linię ramion, a bok wyrównujemy do najszerszego punktu (u mnie biodra, u innych może to być np. biust). Zaznaczamy pachę (na wysokości oryginalnego wykroju), komin rysujemy mniej więcej od połowy ramienia. Rękawy to prostokąty, ew. można je zwężać ku dołowi. Ich szerokość mierzymy poprzez dodanie wysokości wszycia rękawa przodu i tyłu. Polecam zawsze przeszyć sobie bluzę na próbę, by ewentualnie skorygować wykrój.
Tu również rysunek podglądowy:

Wykrój: sama zrobiłam
Materiał: dresówka w monstery, Małe cuda; czarna dresówka, Popcouture

You may also like

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *